Godzina Melomana
"Godzina Melomana" to cykl, który powstał w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy ówczesnego wicedyrektora szkoły, Agaty Falkiewicz. Jego główną ideą była organizacja comiesięcznych spotkań muzycznych. Każdy koncert nosi w swojej tematyce określone treści, wyznaczone jego tytułem, np. Koncert Wiosenny, Koncert muzyki rosyjskiej, Z muzyką przez wieki, Zanim zaświeci pierwsza gwiazdka, Muzyczne granie, jesieni witanie, Co nam w duszy gra, Muzyk i jego instrument. Wykonawcami koncertów są uczniowie SM I i II st. oraz nauczyciele, a obsada wykonawcza obejmuje solistów, zespoły kameralne, chóry i orkiestry. Organizatorami wszystkich koncertów cyklu, zgodnie z założeniem ich inicjatorki -– są młodzi nauczyciele ZSM, a wśród nich duża grupa absolwentów Szkoły Muzycznej II st., którzy po ukończeniu studiów w Akademiach Muzycznych, powrócili do swojej rodzimej szkoły podejmując trud wychowania kolejnych pokoleń muzyków. Należą do nich: Magdalena Błoch, Łukasz Kryjom, Wojciech Michno, Oliwia Mądry, Mateusz Fidyka i Henryk Jamroziak. Ponadto koncerty organizowali: Bartosz Bindel, Justyna Wąsowska i Andrzej Henryk Bączyk. Zróżnicowany wiek artystów na scenie i różnorodność repertuaru to wielkie atuty koncertów z cyklu „Godzina Melomana”. Przygotowywane przez nauczycieli koncerty przyciągają na salę koncertową naszej szkoły liczne grono słuchaczy, którzy zawsze są pod wrażeniem młodych wykonawców. Niniejsze koncerty to wspaniała okazja dla uczniów i publiczności do obcowania z pięknem muzyki klasycznej i tej mniej poważnej...
(Comiesięczny cykl koncertów objął rok szkolny 2016/17 i 2017/18)
Konkurs na Melomana Roku
(2 edycje: rok szkolny 2016/17 oraz 2017/18)
Równolegle z powstaniem cyklu „Godzina Melomana”, w kalendarz imprez szkolnych został wprowadzony Konkurs na Melomana Roku. Konkurs zainicjowała w roku szkolnym 2016/2017 Agata Falkiewicz, nauczyciel klasy skrzypiec i ówczesna wicedyrektor szkoły. Konkurs objął dwie edycje, których koordynatorką była Agata Falkiewicz, a pieczę nad przebiegiem rywalizacji i wynikami sprawowała Renata Lewek-Adamczak, nauczycielka przedmiotów ogólnomuzycznych. Konkurs przeprowadzany był na podstawie Notatnika Słuchacza Koncertowego. Celem konkursu było rozbudzanie w uczniach chęci uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, koncertowych, w naszej szkole i poza jej murami. Tytuł Melomana Miesiąca zdobywał zawsze uczeń, który posiadał najwięcej odnotowanych koncertów w swoim Notatniku Słuchacza Koncertowego. Uczeń, który uzyskał najwięcej zaszczytnych tytułów Melomana Miesiąca w danym roku szkolnym, zostawał Melomanem Roku. W konkursie rywalizowali uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia, cztero- i sześcioletniego cyklu nauczania. Okazją dla uroczystego i oficjalnego ogłaszania zdobywców tytułu Melomana Miesiąca były comiesięczne koncerty z cyklu „Godzina Melomana”.
Meloman roku szkolnego 2016/2017 – Sara Grzegorczyk
Meloman roku szkolnego 2017/2018 – Leon Jakubek
Powrót "Godziny Melomana" - tradycja w nowej odsłonie
W roku szkolnym 2024/2025, z inicjatywy dyrektora Roberta Matuszewskiego, wznowiono cykl koncertów pod nazwą "Godzina Melomana", nawiązując do tradycji z roku szkolnego 2026/2017. Choć zachowano pierwotną nazwę, formuła wydarzeń uległa zmianie: zamiast comiesięcznych spotkań, zorganizowano trzy koncerty w lutym, marcu i kwietniu. Celem tego cyklu było promowanie działalności szkoły oraz dotarcie do szerszego grona odbiorców, w tym społeczności lokalnej, nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli.
W tej edycji zrezygnowano z konkursu na tytuł Melomana Miesiąca i Melomana Roku, koncentrując się na samych koncertach jako formie prezentacji dorobku artystycznego szkoły.
W koncertach uczestniczyli uczniowie różnych specjalności, prezentując występy zarówno solowe, jak i zespołowe. Do grona wykonawców dołączyli także nauczyciele, występując nie tylko jako akompaniatorzy, ale także jako soliści. Organizacją koncertów zajmowali się nauczyciele przedmiotów ogólnomuzycznych.
Harmonogram koncertów w ramach cyklu "Godzina Melomana" przedstawiał się następująco:
- 13 lutego 2025 - Koncert walentynkowy (organizacja: Wiesława Lipińska, Izabela Pietrzak),
- 20 marca 2025 - Koncert wiosenny (organizacja: Renata Lewek-Adamczak, Rafał Miśkiewicz),
- 15 kwietnia 2025 - "Kwiecień-Plecień" (organizacja: Wojciech Michno).
Każde z tych wydarzeń stanowiło okazję do prezentacji umiejętności uczniów oraz do wspólnego przeżywania piękna muzyki. Koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.